Nevěsta a ženich, Viktoria a filip na ukrajinsko Českué svatbě na modré stodole, horoměřice, praha

svatební obřad

Některý pár ví hned, že svatební obřad bude církevní, druhý pro změnu zvolí symbolický a ten třetí se rozhodne pro svatbu na matrice. A některé páry netuší a neví, jaké jsou možnosti. V článku proto najdete informace k civilnímu, církevnímu i symbolickému obřadu, přehled církví a oddávajících.

civilní obřad

Civilní obřad nemusí hned znamenat svatbu na radnici, zámku či oddací městské síni. Dá se předem domluvit na jiném místě, ale musíš počítat s tím, že se budeš muset přizpůsobit, a to především časově. 80% procent vypsaných termínů je totiž v dopoledních či brzkých odpoledních hodinách v pátek a v sobotu. Obřad je rychlý, jednoduchý a standardizovaný, povětšinou s univerzální řečí. Ale vždy záleží na konkrétním oddávajícím - několikrát jsem zažila proslov starosty, který byl psaný na míru a se spoustou emocí.

obřad civilní vedený matrikou, v penzionu na vysočině - penzion pod drátníkem.

Průběh obřadu

Jak postupovat

Před začátkem obřadu předáš matrikářce občanky (snoubenců a svědků) a prstýnky (pokud si je nechceš nést sám). Svatební hosté se usadí a přichází ženich se svou maminkou, poté maminka nevěsty s otcem ženicha, svědci, družičky a nakonec nevěsta se svým otcem. U oltáře zůstanou stát snoubenci a svědci, po stranách případně družičky.Oddávající řekne svatební řeč a vyzve k slibu a výměně prstenů. Následují podpisy do Protokolu o uzavření manželství a obřad končí přípitkem.

Každá obec má ohledně rezervace termínů svá vlastní pravidla, proto na vybranou matriku zavolej a informuj se o podrobnostech - každopádně většina matrik oddává pouze v pátek a v sobotu. Sňatek můžete uzavřít kdekoli v ČR i mimo místo trvalého bydliště. Budete potřebovat: vyplněný dotazník k uzavření manželství, rodné listy obou snoubenců a doklad o státním občanství. Pokud ses již rozváděl, tak také doklad o zániku předešlého manželství. Za obřad je také třeba zaplatit správní poplatek.

Církevní obřad

Církví existuje celá řada a každá má svá pravidla. Některé církve umožňují, že obřady mohou absolvovat i nepokřtění, nevěřící snoubenci. Svatba nemusí být v kostele, ale spousta farářů dojede kamkoliv si budeš přát a je s nimi jednodušší domluva i ohledně výběru termínu a času.

římskokatolický obřad v kostele v Jedlí Natálky a Martina.

Jak postupovat?

Pro některé duchovní obřady budeš potřebovat na církvi odevzdat Potvrzení o křtu snoubenců (výpis nesmí být starší než 3 měsíce - vydává farní úřad v místě křtu), Potvrzení o absolvování přípravy na manželství, Kopii rodných listů a občanských průkazů. Dále také údaje o svědcích, osvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství (ne starší jak 6 měsíců), zápis žádosti o církevní sňatek. Také musíš jít na matriku, kde odevzdáš vyplněný dotazník k uzavření manželství, rodné listy obou snoubenců a doklad o státním občanství.

Římskokatolická církev

U římskokatolické církve platí, že jeden z vás musí být křtěným katolíkem. Jste-li křtění oba, bude to snazší, pokud ale jen jeden, budete muset požádat biskupství o dispens. Další podmínkou je, že nemůžeš mít za sebou neúspěšné manželství a musíš absolvovat přípravu do manželství. Přípravou tě ale nemusí provést oddávající kněz, může to být i někdo jiný.

Oblíbení oddávající: Marek Orko Vácha, Josef Suchár, Oldřich Kolář

Svatba trvá i se mší zhruba 90 minut, je však možná i zkrácená verze bez mše. Kněz tě přivítá před vchodem do kostela a poté společně vstupujete dovnitř (případně je možné, že ženich čeká před oltářem a nevěsta přichází poslední). Pokud je obřad během mše svaté, pak po něm následuje úkon kajícnosti, v průběhu něhož se se snoubencem v duchu zpovídáte ze svých hříchů a prosíte Boha o odpuštění. Kněz poté čte evangelium, má proslov a taktéž předčítá z Písma svatého. Poté přichází udělení svátosti manželství, kdy musíš knězi odpovědět na tři otázky týkající se slibů věrnosti. Poté si položíš se svou drahou polovičkou ruce na sebe a kněz vám je omotá štolou. Jako další přijde na řadu složení manželského slibu, svěcení prstenů a jejich vzájemná výměna, polibek. Poté církevní obřad pokračuje modlitbami a požehnáním. Podepíšeš Protokol o uzavření manželství a odcházíš.

Průběh obřadu

duchovní obřad církve apoštolské, oddávající Řehák, zámek Bernard.

Apoštolská církev

Apoštolská církev oddává i nevěřící, nepokřtěné snoubence. Navíc nemusíš být jejím členem a Obřad se může odehrát kdekoliv a kdykoliv. Není podstatné, zda se člověk formálně či skutečně hlásí k nějaké církvi nebo vyznání. Podstatnější je, zda si skutečně přeješ být oddán sňatkem, ve kterém je přímo vyjádřeno, že se odehrává před lidmi i před Bohem.Církev nemá pro své duchovní předepsané roucho, na svatbu tedy pravděpodobně oddávající přijde v obleku.

Průběh obřadu

Před svatbou se bude chtít apoštolský kněží, kterého si vybereš, alespoň jednou setkat. Je to proto, abyste se poznali a svatební obřad pak byl přímo o tobě a pro tebe. Obřad samotný pak trvá cca 40 minut. Mluví se o Bohu, nebo se čte úryvek z Bible o manželství. Manželský slib je také zakončen krátkou modlitbou za požehnání novomanželům.

Církev československá husitská

Oblíbené jsou svatební obřady husitské církve. Podmínkou je, že alespoň jeden ze snoubenců ovšem musí být členem. Můžeš být i rozvedený, ale před svatbou musíš učinit pokání. Před obřadem absolvuješ duchovní přípravu, která bývá velmi lidská, příjemná a zaměřená na šťastný společný život. Duchovní tě pozná a svatební obřad pak bude opravdu o vás jako páru. Svatba může proběhnout v evangelickém kostele i jiném vhodném místě.

Průběh obřadu

Podstatným prvkem svátosti je vzájemný manželský slib spolu s prosbou o Boží požehnání novomanželům. K manželskému slibu patří tzv. stvrzení svátosti, které je vyjádřeno tím, že ti duchovní ováže ruce štolou. Poté si vyměníš s partnerem prsteny a napijete se společně z jednoho kalicha. Prosba kněze o Boží požehnání novomanželům vlastní svátostný úkon uzavírá.

Náboženská společnost českých unitářů

Duchovní unitářů vykonává svatební obřad v souladu s principy svobodné víry a svobodného rozhodnutí. To znamená, že nepožaduje, abys sdílel náboženské vyznání. Mimo jiné také podporují manželství pro všechny. Filosofie je mnohem otevřenější a uvolněnější a v podstatě vytvoří svatební obřad přímo na míru, s důrazem na to, kdo jsi. Nemusíš chodit ani na přípravy do manželství, ale je super, když svého oddávajího předem poznáš.

Průběh obřadu

Obřad si můžeš poskládat jakkoli chceš a k pár povinným věcem (které jsou nutné, aby bylo vše legální a platné), si vybrat tradice, které jsou ti blízké a nebo naopak třeba vůbec nic tradičního nemít.

symbolický obřad

Pokud se ti líbí představa osobité svatby bez pravidel a nevadí ti, že budeš muset ještě před svatebním dnem, zajít na úřad všechno podepsat, tak hurá do toho. Matriky mají pro tyto "úřední věci" vymezené termíny a svatebčanům o tomhle rozhodnutí ani nemusíš předem říkat a může to být koneckonců i tvé tajemství.

Podoba a délka symbolického svatebního obřadu poté naprosto záleží na tvých představách a přáních. Můžeš si napsat vlastní řeč a slib, splnit během obřadu nějaký úkol (třeba nechat kolovat prstýnky mezi svatebními hosty, aby je ve svých dlaních zahřáli a tak požehnali vašemu svazku).